Dobrá, s Alpami nebo Pyrenejemi se české hory přinejmenším výškou měřit nemohou. Ale co do proměnlivé krásy, přírodního bohatství a potenciálu zážitků za nimi Krkonoše nebo Jeseníky nijak nezaostávají.

Se svými 1603 m je Sněžka jako nejvyšší hora relativně nízká. O to více se vyplatí projít si kraj kolem ní. Sněžka leží v nejznámějším českém pohoří Krkonoše na hranici České republiky a Polska. Ne nadarmo bylo území prohlášeno za národní park. Mimořádná krása kraje láká stejně rekreanty i Čechy. Od rozkvetlých luk, tradičních chat, hučících  vodopádů, příkrých horských svahů přes běžecké lyžařské stopy a cesty zde najdete všechno. Jednou ze zvláštností je, že státní hranice mezi Českou republikou a Polskem vede vrcholem. Zde je také umístěn nejvyšší poštovní úřad v České republice. Výstup se mimochodem vyplatí už jen pro neuvěřitelné panoramatické výhledy. „Český ráj“ nebo známěji Šumava také okouzlí turisty a tvoří spolu s regionem Bayerischer Wald největší souvislou lesní oblast ve střední Evropě (tak zvanou „zelenou střechu Evropy“).

Četné historické památky, rozmanitost fauny a flóry, ledovcová jezera a  řesoviště se táhnou tímto 120 km dlouhým řetězcem hor podél česko-německo-rakouské hranice. Když už mluvíme o českých horách, musíme zmínit také 99,86 metrů vysokou futuristickou televizní věž na vrcholu Ještěd v Jizerských horách na severu České republiky. Věž je charakteristickým znakem regionu Liberec, je v ní umístěn hotel (14 pokojů) a restaurace, slouží jako vyhlídková věž i vysílač. Pozoruhodné jsou i Jeseníky. Nejvyšší horou tohoto pohoří je Praděd s výškou 1491 m. Národní přírodní rezervace Praděd je jednou z největších v celé České republice. Mystický malebná  atmosféra tohoto pohoří s prameny, vřesovišti, vodopády a stovkami rostlinných druhů je snem každého přírodního fotografa. Česká republika má mimo to také jeden z nejlepších systémům turistického značení na světě – takže odteď už jen pěšky.

5 NEJLEPŠÍCH MÍST NA ČESKÝCH HORÁCH


1. Hora Sněžka v Krkonoších. www.krkonose.eu
2. Stezka korunami stromů Lipno. www.stezkakorunamistromu.cz
3. Národní park Šumava. www.npsumava.cz
4. Hotel a restaurace Ještěd. www.jested.cz
5. Praděd, Jeseníky. www.navstivtejeseniky.cz