Co je to vůbec koronavirus?

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také závažnější choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Jak se onemocnění COVID-19 přenáší a jak se projevuje nakažení?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle.

Jak se chránit?

 

1. Často a důkladně si myjte ruce.

2. Noste respirátor nebo roušku, brýle a rukavice. Nemusíte vědět o tom, že jste nakaženi a nošením zabráníte přenosu viru na další osobu.

Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?
Rouška nepředstavuje primárně ochranu před viry a bakteriemi. Hlavním účelem nošení roušek je ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Je lepší nosit roušku než nemít žádnou ochranu. Pro ochranu před virovými onemocněními fungují efektivněji respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ideální variantou jsou ty s vydechovacím ventilkem.

Pro koho jsou určeny respirátory a pro koho roušky?
Respirátory třídy 3 nepotřebují nutně všichni zdravotníci, ale pouze ti, kteří jsou vystaveni aerosolům. Tyto respirátory jsou vymezeny pouze pro akutní péče, ventilované péče, oddělení anesteziologie a resuscitace a pro stomatology. Respirátory třídy 2 slouží ostatním zdravotníkům, respirátory třídy 1 veřejnosti a roušky také veřejnosti.

3.Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty (např. mobilní telefon).

4. Kašlete a kýchejte do kapesníku či rukávu.

5. Používejte jednorázové kapesníky a poté je vyhoďte.

6. Vyhýbejte se velkému uskupení osob a udržujte si bezpečný odstup (cca 2 metry).

7. Eliminujte kontakt s nemocnými lidmi.

8. Necestujte do zasažených lokalit.

9. Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma.

 

Co dělat, když se necítíte dobře?

 

 

Kde hledat aktuální informace?

https://koronavirus.mzcr.cz/

http://www.szu.cz/

https://www.who.int/

 

Děkujeme, že se chováte zodpovědně!

Zdroje: mzcr.cz, szu.cz